IRC.diary.cz
Menu

Hlavní
Site map
IRC Úvod
Často kladené otázky
IRC & Web Bezpečnost

IRC Síť základy
IRC Sítě
IRC Příkazy

mIRC Centrála
mIRC Instalace
mIRC Nastavení
mIRC Nápověda

IRC Klienty
Linky

Napište námSeznam

Domovská stránka mIRC
Úvod do Internet Relay Chat (IRC)

IRC je zkratka z anglického Internet Relay Chat, což ve volném překladu znamená Internetový přenos povídání. IRC je víceuživatelský, mnohokanálový systém pro komunikaci na celosvětové síti Internet. Nabízí uživatelům po celém světě povídat(psát) si s ostatními v reálném čase. Každý uživatel si zvolí přezdívku a povídá si pak s ostatními uživateli buď soukromě nebo v kanále (chat místnost).

Jaké programy k tomu potřebuji?: IRC klienty

Domovská stránka mIRC K používání IRC, je potřeba IRC program, vetšinou nazývaný klient. V současné době je výběr z mnoha programů.Nejlepší a nejrozšířenější IRC klient pro Windows je zřejmě mIRC. Je jednoduchý, snadno se používá, a je velmi variabilní. Na IRC jej mnoho lidí používá, a za nic by ho nevyměnili.

Jak se připojím, a kam se připojím?

IRC je komunikace typu server-klient, nebo Síť, jak je vidět dole.
Typická IRC síť

Pro komunikaci na IRC, je potřeba připojit se k IRC Serveru v IRC Síti. Poznámka: IRC server NENÍ server kterým se připojuje do sítě Internet. NEJDŘÍVE je třeba být v síti Internet pomocí svého Internet Service Providera, POTOM se připojit k IRC Serveru.

IRC Síť je několik serverů spolu propojených. Když se připojíš do IRC sítě, je to přes jeden z těchto serverů v této síti. Protože všechny servery jsou propojeny, máš možnost komunikovat se všemi uživateli, kteří používají jiný server než ty. Všechny servery v síti sdílejí a mají přístup ke stejným informacím. Každý server ví, kdo je na síti, v jaké chat místnosti (řečené "kanály" na IRC) uživatelé jsou, a jaké servery užívají.

Server, který si vybereš, záleží na IRC Síti kterou chceš použít a na geografické poloze. Je vždy lepší použít server, který je k tobě nejblíže, ale není to nezbytně nutné. Tvůj IRC program zobrazí průběh připojování. Přečti si Nápovědu svého IRC programu a budeš vědět více.

OK, Jsem připojen.... Co teď dál?

Nyní když jsi připojen, je třeba přijít do nějakého kanálu (chat místnost). Nejrychlejší způsob je prostě napsat /join #[název kanálu]. Například, když chceš přijít do kanálu Newbies, napíšeš /join #newbies. Jména kanálů nerozlišují velká a malá písmena, ale je třeba psát křížek ( # ) který obsahují všechny názvy kanálů. Také, všechny IRC příkazy jsou označeny lomítkem ( / )Tak to je ono! Jsi v kanálu, a můžeš si začít povídat!

Pokud chceš vědět více informací o IRC, "Tjerk's IRC Intro" si můžeš přečíst. Pokud se chceš naučit více a být operátor kanálu, "Příručka Operátora Kanálu" se také hodí přečíst.

IRC Etiketa...

Na IRC najdeš různé lidi. Některé hodné, jiné zlé. Jednoduše jako ve skutečném životě. Mnoho lidí je přátelských a vlídných, pokud ty také. Mnoho kanálů má nastavené téma, které je blíže určí. Když přijdeš do kanálu, pozdrav. Nečekej, že ti každý odpoví, hlavně pokud je v kanálu hodně lidí. Pokud jsi v tomto kanálu poprvé a nevíš co říct, raději počkej a sleduj o čem povídají ostatní. Mnoho lidí je tu pro pobavení... příjemnou zábavu!