IRC.diary.cz
Menu

Hlavní
Site Map
IRC Úvod
Často kladené otázky
IRC & Web Bezpečnost

IRC Síť základy
IRC Sítě
IRC Příkazy

mIRC Centrála
mIRC Instalace
mIRC Nastavení
mIRC Nápověda

IRC Klienty
Linky

Napište námSeznam

Domovská stránka mIRC
Odpovědi na nejčastější problémy s mIRC

...."Nelze dosáhnout Tento počítač"....
Date sent:    Tue,28 Dec 99 20:38:28 -0100
From:        Karel Pospíšil <pospisil@atlas.cz>
To:          irc@diary.cz
Subject:      Pripojeni k IRC

Ahoj
Jsem nováček a mám problémy s připojením k irc serveru.
Používám Windows 98, mám nainstalované mIRC a to funguje.
Pokaždé když se zkusím připojit, napíše se mi tahle zpráva:

Nelze dosáhnout Tento počítač. 

Co dělám špatně a jak se teda připojím?
Předem dík za radu.
Karel


V menu Soubor/Možnosti/Lokál_Info, uvidíš, že mIRC potřebuje název tvého PC a jeho IP adresu. Tyto údaje jsou potřeba pro nastavení DCC Posílání/Chat spojení s ostatními uživateli.

Normálně tato políčka můžeš nechat prázdná, jen zathni "Při pripojení, vždy použij Název a IP Adresu" a také zathni metodu 'Normální' a vše bz mělo správně pracovat. Ale pokud nemáš skutečnou IP adresu (jako s TIA, Twinsock, SLiRP, nebo jiné SLIP emulace), nebo pokud je špatně nastavena lokální síť, může se stát, že se údaje pak nevyplní správně.

Nejjednodušší je alternativní metoda, kde se nechá IRC server, ke kterému se chceš napojit aby si sám našel informace o tvém systému. Vymaž políčka Název a IP Adresa. Potom zaškrtněte "Při připojení, vždy použij Název a IP Adresu" a pak zaškrtni 'Server' metodu. Nyní se zkus znovu připojit.

Pokud předešlé nepomohlo, odškrtni "Při připojení, vždy použij IP Adresu a Název" a ručne zadej Jméno tvého PC a čísla IP. Pokud používáš TIA, Twinsock, SLiRP, atd., jednoduše zadej název lokál hosta svého poskytovatele a jeho IP, ne své vlastní. (IP tvého providera není 192.0.2.1 nebo cokoliv podobného! To je IP používané těmito emulátory. Pokud neznáš lokál host svého providera a jeho IP, zjisti si jej!)

Je také možné, že mIRC nemůže zpětně zjistit IP Adresu a zahlásí chybu "Nelze dosáhnout Tento počítač..." pokud tvé IP jméno není správně konfigurováno v DNS tvého poskytovatele. V tom případě bys měl požádat svého poskytovatele, aby tvému IP přidělil jméno.

Zapnutí Identd serveru by mohlo také pomoci. (Poznámka: Musíš být odpojen od IRC serveru předtím než budeš měnit tato nastavení.) Ident server je normálně řízen Unixovým počítačem tvého poskytovatele internetu. Je to server zajištující identitu jednotlivcům. Protože toto windows neumí, je ident server zabudován v mIRC. IRC servery mohou požadovat standartní Ident odezvu z tvého Ident serveru. Mnoho IRC serverů vyžaduje identifikaci a pokud toto nesplníš, odpojí tě! Také pokud nereaguješ, nebo nesprávným způsobem, také tě mohou odpojit. Jestli se správně identifikuješ lze zjistit pomocí příkazu /whois na sebe. První řádek v odezvě NESMÍ obsahovat ~ (tilda). Pokud v něm máš ~ zkus zapnout Ident server.


Vestavěný mIRC Ident server se nastavuje v Soubor/Možnosti/Identd.... Nastav ho takto :

Uživatelské ID: {název}..... (Část před @ ve tvé E-mail adrese)
Systém: UNIX.....(VŽDY vyplň UNIX !! ne dos, win nebo *cokoliv* dalšího !!)
Port: 113.....(Standard číslo ident portu)


Další problém může nastat, pokud používáš TIA a podobné SLIP emulátory, které i když zapneš Ident Server, mIRC nebude správně odpovídat na Ident požadavky. To je kvůli tomu, že s TIA nikdy nedostaneš ident požadavek. SLIP emulátor se nedostane přes Ident požadavek z IRC serveru do mIRC. To znamená, že budeš viděn jako přezdívka!~jméno@počítač.síť což až tak nevadí, dokud ale nevybereš server, který vyžaduje Ident odezvu a odpojují tě. Toto se nedá řešit ani v mIRC ani v jiném klientu. Je třeba najít jiný server NEBO se domluvit s poskytovatelem internetu na nastavení Identifikace.