IRC.diary.cz
Menu

Hlavní
Site Map
IRC Úvod
Často kladené otázky
IRC & Web Bezpečnost

IRC Síť základy
IRC Sítě
IRC příkazy

mIRC Centrála
mIRC Instalace
mIRC Nastavení
mIRC Nápověda

IRC Klienty
Linky

Napište námSeznam

Domovská stránka mIRC
mIRC File Server (fserve)

Mnoho lidí na IRC vychvaluje a sdílí to nejlepší co našli na internetu. mIRC proto nabízí unikátní vestavěný Fileserver. Tento Fileserver je vlastně něco mezi DCC a FTP. Otevřeš okno serveru komukoliv (je to speciální DCC chat okno), povolíš pak určitý adresář, kde může daný uživatel prohlížet soubory, procházet adresáři, číst textové soubory, a stahovat soubory.

Syntaxe nastavení připojení DCC serveru pro někoho je:

/fserve [přezdívka] [max počet stahování naráz] [hlavní adresář] [uvítací soubor]

"Max" počet stahování pro uživatele je kvůli tomu aby nedošlo k přehlcení systému (stahováním). 4 je zcela postačující. Uživatel má přístup do zvoleného adresáře, nazývaného "domovský" a do všech vnořených v adresářovém stromě z tohoto domovského. "Uvítací soubor" je textový soubor, který můžeš napsat (pomocí textového editoru jako třeba Poznámkový Blok) aby uvítal uživatele ve tvém serveru. Je to volitelné.

Příklady
/fserve pepan 3 c:\temp\serve c:\temp\serve\welcome.txt
/fserve Luke 2 c:\outgoing c:\network\mirc\welcome.txt
/fserve Mojma 7 c:\mirc\srvfiles (poznámka: bez uvítacího souboru)

Nezapomeň, že ze svého Fileserveru nemůžeš stahovat ty sám... potřebuješ ostatní pro otestování tvého serveru...

Napsáním help ve file serveru se zobrazí dostupné příkazy, které jsou stejné jako v Unix a DOSu. "ls" nebo "dir" zobrazí seznam adresářů například. Dokonce lze použít i příkazy s přepínači "ls -k" (zobrazí velikosti souborů v kilobajtech) a "dir /w" (zobrazí celý seznam adresářů). Server podporuje všechny normální ftp příkazy jako cd[dir], cd.., dir, ls, get, .... ale NE put, hash atd. Podívej se do Souborů nápovědy mIRC pro více informací o dostupných příkazech File Serveru. Bezpečnostní rizika nejsou, nebo jsou minimální díky těmto příkazům.

Samozřejmě, příkaz /fserve může být použit v Dálkových skriptech. Přidej tento příkazový řádek do svých Dálkových skriptů v Nástroje/Dálkové/Příkazy (nezapomeň zaškrtnout používání DCC serveru):

ctcp 1:server:/fserve $nick 3 c:\temp\serve c:\temp\serve\welcome.txt

Ostatní lidé pak mohou napsat /ctcp tvápřezdívka server pro aktivaci serveru.

Můžeš také nastavit, aby File Server byl přístupný jednoduše napsáním !tvápřezdívka. Umísti tento řádek do svých Dálkových skriptů v Nástroje/Dálkové:

ON 1:TEXT:!tvápřezdívka*:#:/fserve $nick 3 c:\temp\serve c:\temp\serve\welcome.txt

Nezapomeň, že nemůžeš stahovat soubory sám od sebe! Ostatní mohou testovat tvůj server!! V adresáři c:\temp\serve, umísti všechnz soubory, které chceš nabídnout ostatním uživatelům. Tito lidé budou mít přístup do c:\temp\serve adresáře A DO VŠECH adresářů VNOŘENÝCH v něm.. třeba c:\temp\serve\games.

Použití File Serveru k nabídce Wav souborů

Tady je zajímavý způsob, jak nabídnout svou sbírku wav souborů komukoliv pomocí příkazu /fserve. Je to snadné pro uživatele, bez ptaní zjistí co nabízíš. Může pak stahovat, jak mu to povolíš a nemusí tě obtěžovat.

V Nástroje/Dálkové, přidej následující příkaz:

ON 1:TEXT:!wav*:#:/fserve $nick 4 c:\cesta c:\cesta\welcome.txt

Můžeš použít cokoliv namísto wav ve !wav* části..... wav ale je myslím dobrá volba podle nás. 4 je dobrý počet souborů k limitování uživatele, aby nedošlo k přetížení tvého systému. Cesta je umístění tvých wav souborů a welcome.txt souboru.... Například může být takto nastaveno:

ON 1:TEXT:!wav*:#:/fserve $nick 4 c:\mirc\wav c:\mirc\docs\welcome.txt

Soubor welcome.txt může být vytvořen kterýmkoliv textovým editorem jako třeba Poznámkový Blok. Může informovat uživatele o příkazech. Přečti si soubory nápovědy mIRC pro více informací o File Serveru.